Relacja z wydarzenia

Bieg z okazji 67 rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku to impreza sportowa upamiętniająca wydarzenia z tamtego okresu, jakie miały miejsce na ulicach Poznania.

Jednocześnie jej celem jest szerzenie wiedzy o tym, co zaczęło się w zakładach Cegielskiego, a następnie przeniosło się na ulice miasta. Bieg oraz Sztafeta Pamięci Czerwca 56 miał więc charakter hołdu wyrażonego ofiarom tamtego buntu oraz edukacji lokalnej społeczności w tym zakresie tematycznym.

Nowa trasa przyciągnęła ponad 1000 zawodników. Start i meta biegu pod historycznym muralem to był doskonały sposób na uczczenie 67. rocznicy wydarzeń.

Uczestnicy biegu, oddali cześć bohaterom tamtych wydarzeń, ale także wsparli samych kombatantów. Bieg w tradycyjnej formule odbył się 25 czerwca o godzinie 10:00. Start i meta znalazły się na terenie Zakładów HCP. Sportowcy mieli do wyboru 2 dystanse (4 km i 8 km) oraz kilka formatów: klasyczny, wirtualny, sztafeta (4×2 km). Po głównej rywalizacji odbył się także bieg rodzinny na terenach HCP. Tradycyjnie na mecie wydarzenia medale wręczali kombatanci poznańskiego Czerwca’56.

Dzięki zaangażowaniu Muzeum Poznańskiego Czerwca – w strefie finiszera znajdzie się także wystawa fotografii z tamtych lat.